Monday, February 4, 2019

Loomaaia külastus 17. jaanuar

Loomaaeda külastasime 17. jaanuari pärastlõunal. Kogunesime värava juures, kus kohtusime oma juhendaja Dmitri Pšenitšnõga.

Masin, kuhu loomaaia orgaaniline jääde kokku jookseb ja kus see segatakse ning väljakule laotakse.
 Foto: Ksenia  Repson- Deforge

Külaskäik oli tutvustav, kevade poole hakkame rohkem aega loomaaia kasvuoonetes ja aialappidel veetma.

Peatusime kompostimis maja ja kuhilate juures. Kogu kompstimine toimub 2 aastat ja see tuuakse kompostimise majja kokku kus see segatakse ja siis pikka viirgu maha pannakse. Hoolitsema pidi selle eest, et hapnik pääseks ka kuhja keskele. Aega ajalt pidi kuhja sees temperatuur olema 88 C. Oluline oli kuhja ka segada. Valmis toode oli sõmer ja väärt aias kasutada. Loomaaiast saab seda osta 25 eur - 1 kuupmeeter.

Insektaariumis.  Foto: Ksenia  Repson- Deforge

Järgmisena insektaarium. Seal oli põnev. Huvitava oli vaadata palvetaja ritsikaid, kes toitusid tammelehtedest ja mida kasvatati siin samas kõrval kasvuhoonetes. Lisaks olid seal lutikad ja kuldpõrnika moodi putukaid ja ritsikad ja mardikaid, keda ei tundnud.

Väljas tutvustas ja näitas Dmitri, kus hakkab olema meie köögiviljaaed ja kirjelda, kui head saaki see maa eelmisel aastal oli andnud. Palju sest saagist said loomaaia elanikud.

Püsikud talvitumas loomaaia kasvuhoones.
 Foto: Ksenia  Repson- Deforge


Läksime kasvuhootesesse, kus Dmitri näitas, mida me praegu, 17. jaanuaril saaksime maha panna, kasvatada, et end rohelise toiduga turgutada.
- tippsibul, varrepoolne otsast tuli lühike viilakas ära lõigata ja siis mulda panna. Saab maitserohelist aga kevadel mulda seda taime ei saa panna
- kress-salat- topsi märg marli/ vatt/ riie ja raputa peale seemneid. Kata tops kaanega ja jäta sooja kohta, ca nädala pärast saab saaki.
- kahe eriveva salati külvamine ja külvide sildistamine, pikeerimispulga kasutamine. Külvikast oli shteliselt sügav 10-1 2 cm, põhi sõeljas. Kast mulda täis ja oluline oli servad ilusti ära täita ehk siis need näppudega alla vajutada ja uus mullakiht peale. Külvasime kahel viisil 1) lihtsalt puistasime seemneid mullapinnale ja katsime nad mullaga või 2 ) tegime pikeerimiskepiga rivid ning külvasime siis seemned. Nood valgusid rividesse. Katsime seemned mullaga

Külvikasti külvide tähistamine


Oluline osa külvist on sildid ja kuidas tähistada külvialasid. Sildile kuupäev, sordi nimi ja kes külvas.