Friday, March 22, 2019

kanaari ussikeel




Tänane tund Tallinna Loomaaias. Nagu ikka tegime väljas tutvustava tuuri, et kusmeie taimed, mida plaanime külvata, pikeerida kasvama hakkavad. Põllulapp nägi piisavalt suur välja aga mitte liig tohutu.

Kasvuhoonesse minnes tutvustas Dima, mida tegema hakkame. Plaan oli erinevaid taimi külvata, mis siis hiljem mai kuus aiamaale saame istutada. Erinevad kapsad, porrulauk.




Siin hakkavad tulevikus olema meie istutatud kapsad.



Vaarikas ´Polka´ mida mai kuus lõikasime ja juuni kuus hooldasime.

Kõrgpeenrad, erinevate taimede jaoks.


Seemne valik

Seemne valik

Ragne ettevalmistused potistamiseks.

Dima teeb demot.

spetsiaalne presslaud, külvikassettidele, eesmärk, et taim saaks mullaga hea kontakti

Anu pikeerimas varssellerit.

Lihtsam pikeerida, külvata, kui nn muster ees.




Kanaari ussikeel pakkus elevust. Tegemist pole meie kodumaise taimega. Tegemist II aastase taimega. 





.

Sunday, March 17, 2019

Põhjala aia peenraplaan

Meil anti koolis ülesanne kujundada rajatatavasse Põhjala aia kasvuhoonesse ( millel vaid karkass) keskmine peenar. See oli koostöös sealsete arendajatega ja meie nooremaednike vahel. Peenraid oli kasvuhoones 3 ja nagu kirjutatud, keskmise saime meie maalida.

Käisime muidugi alul seda kohta vaatamas. Karkass polnud veel paika tõstetud ja kohta oli päris trööstitu. Aga siin - seal juba midagi toimus.

Saime kasvuhoone möötkava ja kõigepealt tuligi peenrad mõõtkavasse 1:25 panna ja välja joonistada. Kui see protseduur tehtud oli vaja kujundada peenar, ehk mis taim peenrasse tuleb? Peenar oli päris pikka ja kombineerimist oli omajagu.

Lisaks porganditele/ peetidele/ maitserohelisele tegin ühe peenraotsa happelise turba/mulla liikidele- jõhvikas, pohl, ahtalehine mustikas, kanarbik.

Kavandi värvimine

Aga äge ja põnev ülessanne. Polnud teab kui ammu mõõtkavadega sehkeldanud, nüüd sai neid taas nuusutada. Lõpptulemusega jäin rahule, hoolimata sest et minu töö valituks ei osutunud.

Valmistulemus

Peenra legend



Saturday, March 16, 2019

Hüdropoonika setup



Hüdropoonika oma erinevate võimalustega on mind juba mõnda aega paelunud. Plaan oli ise endale setup teha ja vajalikud osad Eesti kaubandusvõrgust osta, kuid vajalikke osi nt. potte oli keeruline saada või siis olid nad just otsa saanud või just minule soovitud suurust polnud. Lihtsam oli netist setup tellida.
Vesi anumasse, just nuu palju, et taimepotid veeni ulatuksid.

Pumbaots vees


Väiksem ava ujuki jaoks, et teaks kui palju vedeliku anumas on

Vett pidi anumas olema just nii palju, et pott vette ulatuks



Substraadiks oli swamm, mida pidi enne taime sisse panemist leotama, et imaks niiskust.

Setup valmis- taimed swammist ujuks paigas ja pump ühendatud.

Pumb pidi olema ühendatud 6-10 tundi päevas. Paraku tekitas temast tulev vibratsioon ebamugavust. Ta polnud kärarikas, lihtsalt sagedus oli väga ebamugav kõrvadele ja kehale. Pumbast loobusin. 

Edukas polnud ka taimede kasv, palju taimed surid ja arenesid väga aeglaselt. Ei suutnud põhjust välja selgitada. Katse ebaõnnestus.


Friday, March 15, 2019

trummelniiduk jne.

6. märtsil kogunesime taas Bauhoffi. Timo Huskwarna esindusest. Teemaks oli teadagi igasugu mootoriga töötavad abivahendid aias.

Sain palju uut ja huvitavat teada.

- et mootoriga niiduk rebib muru, trummeliga niiduk aga lõikab ilusti ja taime osad ei jää rebituna.
trummelniiduk
just nii tuleks muruniidukit puhastada
- lattniiduk, vibratsioon kätele on palju, kuid lõikab taas ilusti kõrgemat heina, muru ja niitmisjälg ilus.
- kallakuid mis on 15 % tohib niita, üle selle mitte. Mis tuletab meelde, kuidas Vabaduse väljaku nõlvi niideti. Üks inimene lasti nööriga niiduki alla ja teine all püüdis niiduki kinni ja saaris ülesse tagasi.
- Väikemootorid jagunevad 4 ja 2 taktilisteks. 4 taktilisel mootoril on õli ja kütus eraldi aga 2 taktilistel on nn segu kütusest ja õlist.
- kasutades biokütust, ei tohi mootorit jätta ületalve seisma. Biokütus imab niiskust ja see toob kaasa mootori riknemise. Kütust saab välja süstlaga, vastavad tooted aianduspoes ka müügil.
- väärt kütus ASPEN aga mega kallis. Kuid keskkonnale ohutu ja praktiliselt ei haise.
- trimmerid üha enam levinud ka akudega ning plastik lõiketeradega. Lõiketera takistus on väiksem ja teda kulub vähem, kui jõhvi.
kvaliteetne kütus nii 4 kui 2 tatilisele mootorile
- trimmer so. sirge võlliga, ilma traksideta ja sidurita, mõeldud teeservade niitmiseks,
- rohulõikur on suurema võimsuse, siduri ja traksidega. Mõeldud puitunud varrega taimede lõikamiseks.
- murutraktorid, kus niiduk ees on raider. Hea manööverdusega ja ei talla muru ratastega.
raider- niiduk ees ja tagumised rattad keeravad
- robotniiduk, toimetab omaette, niiduterad ziletid, lühikesed. Kui masin ülesse tõsta, jääb seisam ja uuesti käivitamiseks pin kood vajalik. Niiduala tuleb määrata. Alul rohkem toimetamist ja seadistuste sättimist.



talveks tuleks kütus välja pumbata, üks nn. süstaldest

robotniiduk



ja tema kõhualune

Friday, March 8, 2019

Toataimede ümberistutamine


Meie viimatises sisehaljastuse rajamise ja hooldamise tunnis õppisime, kuidas ja mida järgida, kui toataimi ümber istutada. 

Valmistasime tööpinnad ette. Laudadele kate peale muld ettevalmistada ( st. et teha ta niiskeks nõnda, et pigistades sealt mõned piisakesed vett välja imbuks), kui taim vaja suuremat/ väiksemat potti siis see pesta ja välja otsida. 

Osade taimede puhul, mis vajasid nn. tükeldamist tuli enne ümberistutamist noored taimeosad vette panna, et nad juurduksid ja siis sai nad oma potti istutada.

Oluline oli õige mulla valimine, kas tegemist orhidee, kaktuse või teiste toataimedega.

Huvitav osa oli torkivate taimede/ kaktuste ümberistutamine. Selleks et end auklikuks mitte torkida oli võimalus, kas kasutada tugevaid nahkkindaid, kust sukulentide okkad läbi ei tule. Või keerata paberist ca 8 -10 cm laiune pabeririba, mida sai taime ümber keerata ja siis taime tõsta ja liigutada.

Istutades tuli juurde vahelt mulda ära võtta, kuid juuri ei tohtinud kahjustada ja neile viga teha.


Pabeririba ja sukulent valmis ümbeistutamiseks.

Taim valmis ümberistutamiseks.



Sunday, March 3, 2019

Mini-kasvuhoone

Jaanuaris, peale kooli algust hakkas soov oma väikse toa kasvuhoone järgi marudalt sügelema. Sirvisin ja otsisin kasvuhooneid, neid muidugi leidsin aga see tellimine ja mitte nii odav. Tahtsin midagi suhteliselt kohe ja tahtsin ise midagi kombineerida.

Kast- kasvuhoone pealtvaates. Paremalt tulev juhe on termomeeter. Servad fooliumiga
 ja taimealused ja osa taimi on veneeri peal. Taimedest-tomatid, rosmarii ja basiilika
 2 topsi, mis pole veel ülesse tulnud.
Mingil moel jõudsin plastkastini, et see peaks olema piisavalt sügav, et saaksin ööseks taimedele kaane peale panna, et neil soojem temperatuur oleks kui toas, ahiküttega kodu ju. Et taimedel veel soojem oleks selleks tellisin lemmiklooma poest madudele mõeldud soojendusmati. Panin selle kasti põhja, õhukese vineerplaadi ja siis taimed.



Kaks lampi on fooliumkuplitega.

Lisaks oli mul termomeeter, mis näitas kasti sees olevat temepratuuri ja selle max ja min. Ning muidugi lamp, see on mul tavaline töölamp, mida saab vajadusel riputada. Originaalis sel kuplit ümber polnud aga mina mässisin ta fooliumisse ja tegin tal allserva seeliku. Et see valgusvihk ikka taimedeni jõuaks.

Ost mis võinuks ära jääda.
Fooliumiga möllates meenus klassiõde Kadi jutt,. Kadi luges aiandusfoorumist, et Maali või Leida soovitas valguse hulga suurendamiseks fooliumit kasutada. Oma kasvuhoone igatahes tapeetisin seest fooliumiga.

Taimer lampidele. 16 tundi valgust ja 8 tundi pimedust.

Valgustites on mul säästupirnid. Ning ühe lambi ostsin ka taimelambi spetsiaalse, lillaka valgusega. Aga ei osanud siis veel vaadata, et oli ainult 2 W. Põhimõtteliselt piisab tast ainult ühe kribu taime kasvatamiseks. Pirnide osas plaanin need ledide vastu vahetada.

Kõik valgustid ja soojendusmatt on mul taimerite peal. Taimed saavad valgust 16 tundi ja 8 tundi on pimedust.

Taimedest on kasvuhoones tomatid, suhkru herned, tippsibulat, rukola, kress-salat, rosmariin, murulauk. Herneid, kress-salatit ja sibulaid läheb mitmes ring. Ning kõik pole enam, ega mahukski kasvuhoone.

Olemasolev olukord. Ruumi jääb juba puudu.